Entrada principal  Entrada principal  Buscador del web Noves espècies 2019

Actualització acabada el 26.05.2019: 192 espècies noves
           
  ANIMALS VERTEBRATS  
           
MAMMALIA AVES        
Bovidae Accipitridae Falconidae Charadriidae Columbidae Turdidae
A determinar Gypaetus barbatus Falco eleanorae Pluvialis apricaria Streptopelia turtur Phoenicurus phoenicurus
Capra hircus (cabra domèstica) Gypaetus barbatus (trencalòs; quebrantahuesos) [2] Falco eleanorae (falcó de la reina; halcón de Eleonora) Pluvialis apricaria (fusell; chorlito dorado) Streptopelia turtur (tórtora; tórtola europea) Phoenicurus phoenicurus (cua-roja reial; colirrojo real)
           
           
Turdidae Sylviidae Fringillidae      
Turdus pilaris Sylvia communis Chloris chloris      
Turdus pilaris (griva cerdana; zorzal real) [2] Sylvia communis (busquereta vulgar; curruca zarcera) Chloris chloris (verderol; verderón común) [2]      
           
           
  ANIMALS INVERTEBRATS  
           
COLEOPTERA          
Carabidae >> >> >> >> >>
Carabus (Macrothorax) rugosus Fabricius, 1775 Cymindis (Menas) miliaris (Fabricius, 1801) Dromius (Dromius) meridionalis Dejean, 1825 Lebia (Lamprias) cyanocephala cyanocephala (Linnaeus, 1758) Philorhizus quadrisignatus (Dejean, 1825) Poecilus (Poecilus) versicolor (Sturm, 1824)
Carabus (Macrothorax) rugosus [2] Cymindis (Menas) miliaris [2] Dromius (Dromius) meridionalis Lebia (Lamprias) cyanocephala Philorhizus quadrasignatus Poecilus (Poecilus) versicolor
           
Cerambycidae >> Chrysomelidae >> >> Erotylidae
Stictoleptura fontenayi Spondylis buprestoides (Linnaeus, 1758) Chrysolina bankii (Fabricius, 1775) Xanthogaleruca luteola (Müller, 1766) Dicladispa testacea (Linnaeus, 1767) Tritoma bipustulata
Stictoleptura fontenayi [2] Spondylis buprestoides [2] Chrysolina (Chrysolina) bankii Xanthogaleruca luteola [2] Dicladispa testacea [nova família]
           
Apionidae Curculionidae >> >> >> >>
Malvapion malvae (Fabricius, 1775) Melaleucus picturatus (Ménétriés, 1849) Dorytomus sp. Attactagenus sp. Brachyderes cf. incanus Coniocleonus excoriatus
Malvapion malvae Melaleucus picturatus [4] Dorytomus sp. Attactagenus sp. [2] Brachyderes cf. incanus Coniocleonus excoriatus [2]
           
>> >> >> >> Silphidae Tenebrionidae
Leucomigus tesselatus (Fairmaire, 1849) Pseudocleonus cinereus (Schrank, 1781) Hylobius abietis (Linnaeus, 1758) Pissodes validirostris (C.R. Sahlberg, 1834) Necrodes littoralis (Linnaeus, 1758) Hymenalia rufipes (Fabricius, 1792)
Leucomigus tesselatus [2] Pseudocleonus cinereus [2] Hylobius abietis [2] Pissodes validirostris [10] Necrodes littoralis [2] Hymenalia rufipes [5]
           
        BLATTODEA DIPTERA
>> >> >> >> Blattellidae Pipunculidae
Megischia curvipes (Brullé, 1832) Megischina rosinae (Seidlitz, 1896) Omophlus pubescens (Linné, 1758) Akis sansi Solier, 1837 Ectobius pallidus A determinar
Megischia curvipes Megischia rosinae [5] Omophlus pubescens Akis sansi [2] Ectobius pallidus [4] [nova família]
           
Syrphidae >> >> >> >> >>
Cheilosia sp. Helophilus trivittatus (Fabricius, 1805) Merodon sp. Xylota sp. Dasysyrphus tricinctus (Fallén, 1817) Melanostoma mellinum (Linnaeus, 1758)
Cheilosia sp. [6] Helophilus trivittatus [4] Merodon sp. [5] Xylota sp. Dasysyrphus tricinctus [2] Melanostoma mellinum [3]
           
        CICADOMORPHA  
>> Conopidae Sciomyzinae Tephritidae Cicadellidae >>
Meliscaeva auricollis (Meigen, 1822) Dalmannia punctata (Fabricius, 1794) Euthycera seguyi Vala, 1990 Rhagoletis cerasi (Linnaeus, 1758) Selenocephalus sp. Stenidiocerus poecilus
Meliscaeva auricollis Dalmannia punctata Euthycera seguyi Rhagoletis cerasi [5] Selenocephalus sp. [4] Stenidiocerus poecilus
           
        FULGOROMORPHA  
>> >> >> >> Cixiidae Tettigometridae
Tremulicerus fulgidus Macropsidius dispar Chlorita sp. Edwardsiana sp. Hyalesthes sp. Tettigometra cf. impressifrons
Tremulicerus fulgidus Macropsidius dispar [2] Chlorita sp. [5] Edwardsiana sp. Hyalesthes sp. [2] Tettigometra cf. impressifrons [2]
           
STERNORRHYNCHA          
Aphididae >> >> >> >> >>
Aphis clematidis Aphis sambuci Amphorophora sp. Dysaphis tulipae Nasonovia compositellae Roepkea marchali
Aphis (Aphis) clematidis [2] Aphis (Aphis) sambuci (en saüquer, saúco) [2] Amphorophora sp. (en Rubus caesius) Dysaphis (Dysaphis) tulipae [2] Nasonovia (Nasovia) compositellae (en Hieracium sp.) Roepkea marchali (en Prunus mahaleb)
           
>> >> >> >> >> >>
Uroleucon sonchi Uroleucon aeneum Chaitophorus populeti Sipha elegans Cinara pinea Eulachnus nigricola
Uroleucon (Uroleucon) sonchi [2] Uroleucon (Uromelan) aeneum (en card) Chaitophorus populeti [4] Sipha elegans (nimfa) Cinara (Cinara) pinea [2] Eulachnus nigricola [4]
           
>> Diaspididae Psyllidae >> >> >>
Eulachnus rileyi Carulaspis juniperi Arytaina sp. Baeopelma foersteri Cacopsylla sp. Livilla sp.
Eulachnus rileyi [6] Carulaspis juniperi (en Juniperus communis) [2] Arytaina sp. [8] Baeopelma foersteri Cacopsylla sp. [22] Livilla sp. [9]
           
  HEMIPTERA HETE.     HYMENOPTERA  
>> Miridae >> Lygaeidae Anthophoridae Apidae
Psylla sp. Deraeocoris cordiger Thiomiris sulphureus Eremocoris plebejus Amegilla (Amegilla) quadrifasciata (de Villers, 1789) Bombus sylvarum (Linnaeus 1761)
Psylla sp. Deraeocoris cordiger [3] Thiomiris sulphureus Eremocoris plebejus Amegilla (Amegilla) quadrifasciata Bombus sylvarum
           
Ampulicidae Crabronidae >> >> >> >>
Ampulex fasciata Jurine, 1807 Bembix tarsata Latreille, 1809 Stizus ruficornis (J. Forster, 1771) Ectemnius sp. Philanthus triangulum (Fabricius, 1775) Tachysphex sp.
Ampulex fasciata [3] Bembix tarsata [4] Stizus ruficornis [8] Ectemnius sp. Philanthus triangulum [15] Tachysphex sp.
           
Sphecidae Mutillidae >> Vespidae >> >>
Hoplammophila armata (Illiger, 1807) Sigilla dorsata Cystomutilla ruficeps Antepipona doursii (Saussure 1855) Eumenes coronatus (Panzer 1799) Katamenes arbustorum (Panzer 1799)
Hoplammophila armata Sigilla dorsata Cystomutilla ruficeps Antepipona doursii Eumenes coronatus Katamenes arbustorum
           
      LEPIDOPTERA    
>> ynipidae >> Hesperiidae Geometridae >>
Leptochilus duplicatus (Klug in Waltl et al. 1835) Biorhiza pallida (agalla) Neuroterus quercusbaccarum Pyrgus cf serratulae (Rambur, [1839] 1837-40) Crocallis dardoinaria (Donzel, 1840) Isturgia famula (Esper, 1787)
Leptochilus duplicatus Biorhiza pallida (agalla en Quercus faginea, roure) [3] Neuroterus quercusbaccarum (agalla en Quercus faginea, roure) [3] Pyrgus cf serratulae [2] Crocallis dardoinaria Isturgia famula
           
>> >> >> >> Erebidae >>
Macaria liturata (Clerck, 1759) Colostygia olivata (Denis & Schiffermüller, 1775) Eupithecia cocciferata (Milliére, 1864) Anthometra plumularia (Boisduval, 1840) Catocala elocata Lygephila fonti
Macaria liturata (=Semiothisa liturata) Colostygia olivata Eupithecia cocciferata Anthometra plumularia Catocala elocata [2] Lygephila fonti
           
>> Noctuidae >> >> >> >>
Orgyia antiqua Bryophila ravula Cryphia pallida Diloba caeruleocephala Anarta trifolii Conistra erythrocephala
Orgia (Orgyia) antiqua Bryophila (Bryoleuca) ravula Cryphia (Euthales) pallida [2] Diloba caeruleocephala [2] Anarta (Calocestra) trifolii Conistra (Dasycampa) erythrocephala
           
>> >> >> Elachistidae Crambidae >>
Hadena silenes Hadena consparcatoides Leucania loreyi Ethmia bipunctella (Fabricius, 1775) Uresiphita gilvata (Fabricius, 1794)Uresiphita gilvata Anarpia incertalis (Duponchel, 1832)
Hadena (Anepia) silenes Hadena (Hadena) consparcatoides [2] Leucania (Acantholeuc.) loreyi Ethmia  bipunctella Uresiphita gilvata [3] Anarpia incertalis
           
      NEUROPTERA ODONATA ORTHOPTERA
>> Pyralidae >> Chrysopidae Libellulidae Acrididae
Udea fimbriatralis (Duponchel, 1834) Selagia subochrella (Herrich-Schäffer, 1849) Aglossa caprealis (Hübner, 1809) Italochrysa italica (Rossi, 1790) Sympetrum meridionale (Selys, 1841) Chorthippus (Glyptobothrus) gr. biggutulus
Udea fimbriatalis Selagia subochrella Aglossa caprealis Italochrysa  italica Sympetrum meridionale Chorthippus (Glyptobothrus) gr. biggutulus
           
PHTHIRAPTERA PSOCOPTERA COLLEMBOLA      
Philopteridae Lachesillidae Entomobryidae >> Paronellidae Neanuridae
Kelerinirmus rufus Lachesilla pedicularia/ dimorpha Entomobrya nicoleti Seira betica Cyphoderus albinus Neanura muscorum
Kelerinirmus rufus Lachesilla pedicularia/ dimorpha Entomobrya nicoleti Seira betica Cyphoderus albinus Neanura muscorum
           
OPILIONES ACARI   MYRIAPODA    
Trogulidae Calyptostomatidae Eriophyidae Dignathodontidae >> Geophilidae
Anelasmocephalus Calyptostomatidae Aceria acerismonspessulani Dignathodon Meinert, 1870 Henia C.L. Koch, 1847 cf. Geophilus carpophagus Leach, 1815
Anelasmocephalus sp. [3] *Calyptostomati-dae (indet.) [3] Aceria acerismonspe-ssulani (en Acer granatense) [2] Dignathodon sp.[3] Henia sp. [9] cf. Geophilus carpophagus [2]
           
  MOLLUSCA ANNELIDA      
Himantariidae Agriolimacidae Hormogastridae >>    
Stigmatogaster Latzel, 1880 Deroceras agreste Boucheona arrufati Boucheona sp.    
Stigmatogaster sp. [3] Deroceras agreste [3] Boucheona arrufati [4] *Boucheona sp. [3]    
           
           
  PLANTES  
ANGIOSPERMA          
Agavaceae Amaranthaceae Boraginaceae Caryophyllaceae >> >>
Yucca sp. 1/2 Amaranthus retroflexus 2/2 Buglossoides incrassata ? 1/2 Vaccaria hispanica ? 1/2 Dianthus barbatus L. Dianthus caryophyllus L.
Yucca sp. Amaranthus retroflexus [4] Buglossoides incrassata [2] Vaccaria hispanica [2] Dianthus barbatus (clavel del poeta) [3] Dianthus caryophyllus (clavell; clavel) [5]
           
Chenopodiaceae Cistaceae Compositae >> >> >>
Chenopodium murale L. Helianthemum violaceum 1 Aster ? 1/2 Asteriscus spinosus (L.) Sch.Bip. Cichorium intybus 1/3 Cirsium valdespinulosum 1/2
Chenopodium murale [3] Helianthemum violaceum [2] Aster willkommii [2] Asteriscus spinosus [3] Cichorium intybus (a confirmar) [3] Cirsium valdespinulosum [2]
           
>> >> >> >> >> Cucurbitaceae
Filago pyramidata L. Scorzonera angustifolia L. Callistephus chinensis Nees Helianthus annuus L. Leucanthemum maximum ? 1/6 Cucurbita pepo L.
Filago pyramidata Scorzonera angustifolia Callistephus chinensis [2] Helianthus annuus  [3] Leucanthemum maximum [6] Cucurbita pepo (carabassó; calabaza) [3]
           
Cyperaceae >> Crassulaceae >> Cruciferae Labiatae
Carex sp. Eriophorum latifolium Crassula rupestris subsp. marnieriana Echeveria ? Raphanus sativus 1/2 Teucrium aureum subsp. aureum ? 1/2
Carex sp.  [2]* Eriophorum latifolium [3] Crassula rupestris subsp. marnieriana Echeveria sp. Raphanus sativus (rave; rábano) [4] Teucrium aureum (=T. luteum) [2]
           
>> >> Leguminosae >> Liliaceae Oleaceae
Ocimum basilicum L. Plectranthus scutellarioides (L.) R.Br. Lathyrus latifolius L. Melilotus officinalis (L.) Pall. Allium Olea europaea L. subsp. europaea
Ocimum basilicum (alfàbega; albahaca) [1] Plectranthus scutellarioides [3]  Lathyrus latifolius [2] Melilotus officinalis [4] Allium sativum (all; ajo) [1] Olea europaea subsp. europaea (olivera; olivo)
           
Onagraceae Orchidaceae >> >> Polygonaceae Rutaceae
Epilobium roseum ? 3/6 Dactylorhiza incarnata (L.) Soó Orchis langei K.Richt. Orchis purpurea Huds. Rumex crispus ? Ruta angustifolia Pers.
Epilobium roseum [6] Dactylorhiza incarnata [2] Orchis langei [2] Orchis purpurea Rumex crispus Ruta angustifolia
           
Salicaceae Scrophulariaceae >> Thymelaeacea >> Umbelliferae
Salix atrocinerea 1/2 Erinus alpinus L. Odontites recordonii Burnat & Barbey Daphne gnidium L. Daphne laureola L. Petroselinum crispum 1/3
Salix atrocinerea [2] Erinus alpinus Odontites recordonii Daphne gnidium (matapoll) Daphne laureola (lloreret) Petroselinum crispum [3]
           
>> Zygophyllaceae        
Torilis nodosa (L.) Gaertn. Tribulus terrestris L.        
Torilis nodosa [5] Tribulus terrestris        
           
           
  FONGS  
           
BASIDIOMYCOTA       ASCOMYCOTA  
Mycenaceae Hydnaceae Pucciniaceae Tremellaceae Discinaceae Helvellaceae
Mycena haematopus (Pers.) P. Kumm. 1871 Hydnum cf. repandum L. 1753 Puccinia recondita Roberge ex Desm. 1857 Tremella aurantia Schwein. 1822 Discina ancilis (Pers.) Sacc. 1889 Helvella acetabulum (L.) Quél. 1874
Mycena haematopus [2] sense interés culinari Hydnum repandum (llengua de bou) [5]* comestible Puccinia recondita (roya) sense interés culinari Tremella aurantia [3]* sense interés culinari Discina ancilis [2] sense interés culinari Helvella acetabulum comestibletòxic
           
Pezizaceae Taphrinaceae >>      
Sarcosphaera coronaria (Jacq.) J. Schröt. 1893 Taphrina deformans (Berk.) Tul. 1866 Taphrina pruni (Fuckel) Tul. 1866      
Sarcosphaera coronaria [5]* comestibletòxic Taphrina deformans (en ametler) Taphrina pruni (en Prunus spinosa; 'botes') [3]      
           

© OCB dels Ports

[AVÍS: les fotos podrien fallar per futurs canvis de nom]